Holgate-gdzie możesz kupić mąkę w Yorku-Anglia 2018

przez | 20 maja, 2022

Wiatrak o nazwie Holgate znajduje się w miasteczku York. Dystans, który nas od niego dzieli to około 1,5 h jazdy samochodem. Wiatrak otwarty jest jedynie w soboty. Niestety z każdej strony otaczają go domy mieszkalne, przed którymi nie wolno parkować, a sam obiekt swojego parkingu nie posiada. Czeka nas zatem szukanie miejsca takiego, aby mieszkańcom nie przeszkadzać. W końcu nam się udało i możemy wyruszyć w stronę Holgate. 

Po zakupie biletów w cenie 3 funtów za osobę dorosłą oraz 1 funt za dziecko ( w wieku 5-18 lat) wchodzimy do środka. Na początku wita nas tablica informacyjna: krótka historia wiatraka i jego budowa.

Holgate Windmill wybudowany został w 1770 roku przez Georga Wauda, w 1930 roku podczas burzy żagle wiatraka zostały uszkodzone i rozebrane. Zainstalowano silnik elektryczny. Pracował on do 1933 roku. Później niestety popadał w ruinę. Ostatnim znanym młynarzem był Thomas Mollet. W 2001 roku powstało Towarzystwo Ochrony Wiatraka Holgate. Zaczął się wieloletni remont wiatraka, który został otwarty dla zwiedzających 23 czerwca 2012 roku.

Młyn jest pięciokondygnacyjny, posiada pięć żagli i jest typu wieżowego.

W młynie wytwarzano mączkę z pszenicy, owsa, jęczmienia i kukurydzy. Produkowano tu również jedzenie dla koni.

Na początku tego posta napisałam, że wiatrak położony jest wśród domów, na jednym z osiedli w miasteczku York. Zobaczcie zatem jak kiedyś wyglądały te tereny:

W niewielkim sklepiku w młynie możemy zakupić tutejszą mączkę.

Natomiast najmłodsi na pewno skuszą się na małe słodkości w cenie 2,5 funta za sztukę.

Na koniec pozujemy jeszcze do „wiatrakowego” zdjęcia i uciekamy w dalszą drogę.

Adres:
Windmill Rise
York
YO26 4TX
England

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *