Jeden dzień w Lancashire- Anglia 2019

przez | 20 maja, 2022

Stęskniona słońcem i wycieczkami  naszykowałam w niedzielny poranek moją domową ekipę i ruszamy w drogę. Dzieciaki również zatęskniły za naszymi małymi podróżami i już od dosyć dawna marudzili, kiedy pojedziemy zobaczyć jakiś wiatrak (moja krew ??). Niestety pogoda nas nie rozpieszczała, nie, nie było w tym roku u nas zimy stulecia, ale ja jestem zmarzluch i zimę raczej spędzam w ciepłym domku.

Jest to nasz pierwszy kilkugodzinny wyjazd w tym roku. Kierunek-Lancashire, czyli zachodnie wybrzeże Anglii. Przed nami ponad dwugodzinna podróż. 

Moim celem było odnalezienie 5 starych wiatraków z 16, które mam na liście. Tym razem odwiedziliśmy okolice Preston. 

Pierwszy wiatrak to Craggs Row Windmill usytuowany niedaleko centrum miasta. Został zbudowany z czerwonej cegły w roku w 1760 roku. 

Po usunięciu żagli około 1880 roku, wiatrak i sąsiadujące z nim zabudowania miały przeróżne przeznaczenie. Był między innymi więzieniem, warsztatem samochodowym, a nawet kinem podczas II Wojny Światowej. W latach 60-tych XX wieku istniały plany wyburzenia wiatraka i zagospodarowania przestrzeni, którą zajmuje. Na całe szczęście budynek ocalał. Na początku XXI wieku planowano przekształcić go w nowoczesne biura, następnie w luksusowe mieszkania. Niestety palny nie zostały zrealizowane i Cragg Row Windmill stoi sobie od wielu lat w takim stanie:

Adres:
Craggs Row Windmill
Moor Lane
Preston
PR1 1JP

Kolejnym obiektem jest Clifton Windmill niedaleko Preston. Został zbudowany w XVIII wieku na ziemi należącej do potężnej w tym rejonie rodziny Cliftonów i przez cały swój aktywny okres życia do tejże rodziny należał. Jednak  jak to w życiu bywa rodzinę dopadły kłopoty finansowe i wiatrak został wystawiony na sprzedaż. Późniejsi właściciele niestety nie dbali o budynek, który zaczął popadać w ruinę. Dopiero w 1978 roku ówczesny właściciel postanowił przekształcić go w rezydencję i poddać gruntownemu remontowi.

Ostatnim przeznaczeniem młyna, była tawerna. Niestety nie jestem w stanie stwierdzić, czy ona nadal działa, ponieważ podczas mojej krótkiej wizyty była zamknięta.

Za młynem znajduje się spory parking i tak wygląda z tej strony:

Adres:
Clifton Lane
Preston
PR4 0YE

Ruszamy dalej w poszukiwaniu kolejnego wiatraka. Tym razem docieramy do Treales Mill. Niestety na temat jego historii nie mogłam znaleźć informacji w internecie. Dotarłam jedynie do zdjęcia, z którego wynika, że został wybudowany w 1721 roku i miał to szczęście, że w 1960 roku został przerobiony na dom.

W 2017 roku był wystawiony na sprzedaż za kwotę 379 000 funtów, a ostatecznie został sprzedany za 360 000 funtów. Na zdjęciach z ogłoszenia możecie zobaczyć jak wygląda wiatrak w środku .

Adres:
Trealers Road
Preston
PR4 3UX

Następny wiatraczek to taka wisienka na torcie. Jemu poświecę osobny wpis, bo uważam, że na to zasługuje. Wprawdzie nie udało nam się wejść do środka, ale liczę na to, że jeszcze w tym roku uda mi się się zrealizować ten plan. Marsh Mill odrestaurowany wiatrakz czerwonymi skrzydłami pięknie pręży się w miejscowości Thornton.

Adres:
Thornton
FY5 4AB

Ostatni odwiedzony przez nas wiatrak ma wspólnego z Marsh Mill i Clifton Mill, budowniczego. Pilling Mill został wybudowany w 1808 roku przez Ralpha Slatera. W 1886 roku został on przerobiony i napędzany silnikiem parowym. Rok później jego skrzydła zostały zdemontowane. 

W 1975 roku wiatrak został przerobiony na budynek mieszkalny. W 2007 roku właściciele zainwestowali w nową czapkę i balkon, przywracając mu tym samym wygląd z XIX wieku. Miał szczęście do właścicieli, zobaczcie jak ekskluzywnie wygląda w środku  .

Adres:
Taylors Lane
Pilling
PR3 6AB

Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się powrócić do weekendowych podróży śladami wiatraków i regularnie będę się z wami dzielić moimi nowymi „zdobyczami”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *