Białe wiatraki w hrabstwie Lancashire-czerwiec 2019

przez | 20 kwietnia, 2020

W miniony weekend znowu zawitałam w hrabstwie Lancashire. Powodem przede wszystkim była gala, która odbywała się w miejscowości Thornton. Nas wprawdzie sama gala nie interesowała, a wiatrak, który miał w ten dzień zostać uruchomiony (jego skrzydła miały się obracać) . Jednak zanim do niego dotarliśmy, udało mi się zobaczyć jeszcze trzy ” białaski”. 

Znalezienie pierwszego z  nich sprawiało nam mały kłopot, tzn.  samo dotarcie było proste, jednak stał ukryty za drzewami i nie mogłam zrobić mu zdjęcia. Dobrze, że zauważyłam kobietę z dzieckiem wychodzącą z krzaków. Okazało się, że jest tam całkiem przyjemna ścieżka, która doprowadziła mnie do takiego widoku:

Wrea Green bo tak nazywa się ten wiatrak, został wybudowany w 1786 roku i posiada 4 kondygnacje. W latach 60-tych XIX wieku zainstalowano w nim silnik parowy, co oznaczało, że skrzydła nie były już potrzebne.  Niestety silnik eksplodował i podpalił młyn. Od tamtej pory wiatrak zaczął popadać w ruinę i tak na prawdę stał się domem dla ptaków i innej dzikiej zwierzyny. W 1982 roku do wiatraka uśmiechnęło się szczęście i jego nowy właściciel postanowił zainwestować w budynek i przekształcić go w dom. Spójrzcie sami jakie piękne widoczki muszą rozpościerać się z balkonów.  Z chęcią usiadłabym sobie tam i poczytała książkę, odrywając od niej jedynie wzrok po to, aby pozachwycać się krajobrazem.

Adres:
Mill Lane
Wrea Green
PR4 2WP

Czas jednak obudzić się z letargu i ruszyć dalej w poszukiwaniu kolejnego wiatraka. Little Marton Windmill położony jest na obrzeżach Blackpool, przy autostradzie M55. Zatrzymujemy się na osiedlu domków rodzinnych, które otaczają go z trzech stron.  

Pierwszy młyn powstał  tym miejscu w 1786 roku. Obecny budynek pochodzi z 1838 roku i został wybudowany przez młynarza Johna Haysa. Młyn do 1928 roku mielił kukurydzę. 

1987 roku wiatrak został odrestaurowany a sama inwestycja pochłonęła 88 000 funtów. Obecnie można go w niektóre święta zwiedzać, niestety kiedy my byliśmy, był zamknięty.  Mój mały Don Kichot walczący z wiatrakami 😕 . 

Adres:
Langdale Rd
Blackpool
FY4 4SS

Ostatni białasek z czarną czapką na moje nieszczęście jest zamieszkały i nie mogłam mu zrobić takiego zdjęcia jakie bym chciała. Zanim jednak do niego dotrzemy, w centrum wioski stoi jego miniatura, co znaczy, że Staining Windmill pomimo, że to już tylko dom mieszkalny, jest nieodłącznym i ważnym elementem tej małej miejscowości.   

 

Wiatrak został wybudowany pod koniec XVIII wieku i mielił zboże do 1923 roku. W 1980 roku został przekształcony w dom mieszkalny. W 2016 roku obecny właściciel Fred Blyth  zdemontował stare skrzydła i rok później zamontował nowe. Jak powiedział w wywiadzie do lokalnej gazety, nie wyobrażał sobie, aby wiatrak miał zostać bez skrzydeł. 

Niestety znalazłam tylko jedno miejsce z którego mogłam zrobić takie zdjęcie, aby było widać skrzydła.

Adres:
Mill Lane
Staining
FY3 0BQ

W kolejnym wpisie przedstawię Wam wiatrak, w którym w niektóre lokalne uroczystości uruchamiane są skrzydła. Dlatego właśnie nasza wycieczka do Lancashire była uzależniona od tego wydarzenia.

Na koniec chciałam Was zapytać, co sądzicie o odnawianiu starych wiatraków?  Czy powinniśmy ingerować w starzenie się młynów wiatrowych, poddawać je liftingom? A może zostawić, aby powolnie się starzały i popadały w ruinę, aż któregoś dnia znikną z powierzchni ziemi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *