Fulwell Mill-szczęściarz z North East-Anglia 2019

przez | 4 października, 2020

Ostatnio napisałam o wiatrakach w hrabstwie Tyne & Wear w Anglii. Dziś chciałam uzupełnić tamten wpis. Wczoraj, czyli 1 stycznia 2019 roku pojechaliśmy na wycieczkę nad Morze Północne. Zupełnie przez przypadek trafiliśmy w okolice Fulwell Mill, który ostatnio, kiedy go widzieliśmy wyglądał tak jak na zdjęciu powyżej.  

Jego historia jak to zwykle bywa w przypadku wiatraków, była dosyć burzliwa. Został wybudowany w 1808 roku, a jednym z ważniejszych punktów w wiatracznej przeszłości jest to, że w 1949 roku nowy właściciel podążając za technicznymi nowinkami zdemontował jego śmigła, a starą maszynerię zastąpił silnikiem gazowym. W 1956 roku wiatrak ostatecznie zakończył pracę i oczywiście zaczął popadać w ruinę. Dopiero w latach 70-tych Tyne & Wear Industrial Monuments Trust rozpoczęła powolne prace konserwatorskie. Naprawiono czapę i zamontowane nowe śmigła.

W 1996 roku Rada Miejska Sunderland postanowiła przywrócić wiatrak do stanu z XIX wieku. Wszystko szło zgodnie z planem, ale w 2012 roku góra wiatraka uległa zniszczeniu podczas burzy. Zdjęcie z 2016 roku przedstawia Fulwell Mill kilka lat po tamtym incydencie. Ponoć już wtedy toczyły się prace konserwatorskie, które zostały rozpoczęte w 2015 roku. Ja jakoś podczas wizyty nie zauważyłam tych prac 😉 .

Na renowację budynku wydano 150 000 funtów.

W 2019 roku miałam okazję zobaczyć wiatrak już idealnym stanie:

Niestety był zamknięty i wisiała na bramie jedynie karteczka informująca, że Tea Room przy wiatraku będzie otwarty od maja. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *