Hrabstwo Tyne&Wear-wiatrakowa wycieczka po okolicy-Anglia 2016

przez | 20 maja, 2022

W kwietniu 2016 roku odwiedziliśmy kilka wiatraków, które znajdują się w hrabstwie Tyne&Wear, na północy Anglii. Pierwszy wiatrak, który odnaleźliśmy to West Boldon Mill.

Jest zamieszkały, stoi sobie pośród innych domów. Trudno uwierzyć, że kiedyś była tam farma.

Znalazłam informacje, ze dom był wystawiony na sprzedaż w 2014 roku i kosztował ponad 450 000 funtów. Wiatrak został wybudowany w 1834 roku.

Adres:
West Boldon Mill
3-24 Mansfield Ct
West Boldon
East Boldon
NE36 0PL

Kolejnym wiatrakiem, który udało nam się odnaleźć był Cleadon Mill. Położony jest na wzgórzu, z którego rozpościera się widok na Sunderland i morze.

Ten młyn nie jest już niestety w znakomitej formie. Można jednak wokół niego zrobić sobie krótki spacerek i podziwiać krajobrazy.

Został wybudowany w 1820 roku.

Adres:
Cleadon Mill
South Shields
NE34 8DZ

Po krótkim spacerku wsiadamy do auta i obieramy kierunek Whitburn. Jest to niewielka wioska położona nad Morzem Północnym, ale dla nas ma to COŚ. Mianowicie kolejny wiatrak. 

Ten jest w doskonalej formie. Podobno raz w roku można go zwiedzić.

Z trzech stron otacza go nowe osiedle, z czwartej skierowany jest w stronę morza.

Pierwsze wzmianki o znajdującym się w tym miejscu młynie pochodzą z 1779 roku, natomiast wieżę zbudowano w 1790 roku.

Adres:
Whitburn Mill
32 Cedar Grove
Whitburn,
Sunderland
SR6 7BB

Następny wiatrak to Fulwell Mill, który położony jest przy ruchliwej drodze. Ma co prawda swój parking, jednak był tego dnia zamknięty na kłódkę. Zdjęcie udało mi się zrobić z przeciwnej strony ulicy. Został wybudowany w 1808 roku.

W 2012 roku wiatrak uległ zniszczeniu podczas burzy. Znalazłam informację, że w maju 2015 roku  rozpoczęły się prace remontowe, które mają pochłonąć 150 000 funtów. Kiedy my byliśmy wiosną 2016 roku nie było widać żadnych oznak remontu, ale widzieliśmy wiatrak jedynie od jego tylnej części.

Adres:
Fulwell Mill
194 Newcastle Road,
Sunderland,
SR5 1QD

Wjeżdżamy do miasta Newcastle upon Tyne. Chimney Mill mieści się koło Newcastle University.Chimney Mill został wybudowany w 1782 roku i działał do 1892 roku. Później służył jako siedziba klubu golfowego do 1975 roku. W kwietniu 2016 roku był wystawiony na sprzedaż, ale nie pamiętam już jaka była jego cena. 

Adres:
Chimney Mill
Claremont Rd
Newcastle upon Tyne
NE2 4AL

Kolejny wiatrak to była dla nas zagadka. Nawigacja zwariowała i nie potrafiła nam wskazać wpisanego postcode. Zauważyliśmy jednak Armstrong’s Park i postanowiliśmy się zatrzymać na parking

Okazało się, że właśnie na terenie tego parku, znajduje się wiatrak- Heaton Mill. Został zbudowany prawdopodobnie około 1700 roku, mielił kukurydzę. 

Adres:
Heaton Mill
Heaton Road
Newcastle upon Tyne
NE5 5JT

Odwiedziłam wszystkie wiatraki w hrabstwie Tyne&Wear, o których istnieniu powiedział mi internet. Ciekawe, czy uda mi się jeszcze jakieś odnaleźć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *