Smock mill i wizyta w Cranbrook

przez | 6 czerwca, 2022

Przy okazji wizyty w angielskim hrabstwie Kent opowiem Wam o bardzo popularnym w tym rejonie rodzaju młyna. Wiem, że w Polsce najczęściej można spotkać koźlaki oraz młyny wieżowe, nie mam wiedzy natomiast, czy jest jakikolwiek smock mill . Jeżeli widzieliście gdzieś takiego typu młyn, dajcie mi znać, bo ja przetrzepałam internet i nic nie znalazłam.

Dziś na przykładzie wyglądu Union Mill, który znajduje się w małym miasteczku Cranbrook przybliżę Wam, czym jest smock mill.

Smock mill-co to za rodzaj młyna

Smock mill to rodzaj wiatraka , który składa się z poziomo oszalowanej, krytej strzechą lub gontem wieży, zwykle z sześcioma lub ośmioma bokami. Jest zwieńczony czapą, która obraca się, aby wystawić żagle na wiatr. Ten typ wiatraka wziął swoją nazwę od podobieństwa do fartuchów noszonych przez rolników.

Smock mill w budowie zbliżony jest do młynów wieżowych, z tą różnicą, że te drugie są jednolitą cylindryczną bryłą. Konstrukcja młyna wieżowego jest w całości murowana, a nie w połowie murowana i w połowie drewniana jak w przypadku wiatraków fartuchowych. Większość smock mill ma wieżę o kształcie oktagonu, mniej jest młynów sześciokątnych ( np. Killick’s Mill w Meopham, o którym możecie przeczytać TU )  Bardzo niewielka liczba młynów fartuchowych miała kształt dziesięciokątny lub dwunastokątny , a przykład tych ostatnich znajduje się w Wicken w Cambridgeshire ( tam niestety jeszcze nie dotarłam) .

Młyny fartuchowe są dosyć popularne w Europie, chociaż tak jak wspomniałam wyżej, nie udało mi się takowego namierzyć w Polsce. Widziałam je natomiast w skansenach w Kinderdijk i Zaanse Schans w Holandii. O moich wizytach w tych miejscach możecie przeczytać tutaj:

Młyny fartuchowe są bardzo popularne w Anglii, szczególnie w hrabstwie Kent i tu też znajduje się najwyższy tego typu młyn w kraju.

Union Mill-najwyższy smock mill w Anglii.

Union Mill został zbudowany w 1814 roku przez Jamesa Humphreya dla Mary Dobell za kwotę 3500 funtów. Do 1819 roku mielił kukurydzę zarządzany przez jej syna Henry’ego. Wtedy to głoszono upadłość pani Dobell, a młyn został przejęty przez związek jej wierzycieli i tym samym zyskał swoją nazwę-Union Mill. Młyn w 1832 roku został sprzedany rodzinie Russellów i pozostał w ich rękach przez pięć pokoleń. W latach 1863-1919 pracował zasilany dodatkowo silnikiem parowym, w latach 1919-1954 silnikiem gazowym, po czym silnikiem elektrycznym. Po przejściu na emeryturę ostatniego młynarza z rodziny Rusell w 1957 roku wiatrak został zakupiony przez Radę Hrabstwa Kent.

W 1958 roku Rada podjęła się renowacji młyna, którą zakończono w 1960 r. Koszt remontu opiewał na kwotę 6000 funtów. Niestety w 1994 roku wiatr zdmuchnął fantail, czyli mały wiatraczek zamontowany na końcu czapy, a ten spadając uszkodził żagle.

Union Mill ma trzypiętrowy fartuch, który postawiony jest na czterokondygnacyjnej, murowanej podstawie. Jego całkowita wysokość to aż 21,95 m.

Przed przyjazdem do Cranbrook dokładnie sprawdziłam godziny otwarcia młyna i okazało się, zże idealnie nam pasują. Bardzo chciałam zajrzeć do środka, ponieważ jeszcze nigdy nie byłam w środku w smock millu.

Udało nam się nie tylko zwiedzić młyn wewnątrz, ale również wyjść na balkon, z którego rozpościerał się widok na miasto. Niestety z wrażenia zapomniałam zapytać na jakiej jest on wysokości, ale uwierzcie mi, że nogi miałam z waty. Spójrzcie na domy na zdjęciu, balkon na którym stałam znajdował się wyżej niż ich dachy.

Wiatrakiem opiekują się fantastyczni wolontariusze-emeryci, którzy znają najmniejszy zakamarek młyna. Oczywiście jak wszyscy, których spotykamy na naszej wiatracznej drodze, oni również byli zachwyceni Stefanem.

Mam nadzieję, że chociaż troszkę przybliżyłam Wam informacje na temat smock mill, czyli młyna fartuchowego. Dajcie znać, czy kiedykolwiek taki wiatrak widzieliście.

Adres: Cranbrook Union Mill, Russells Yard, Cranbrook, Kent, TN17 3AH

Tradycyjnie na koniec razem ze Stefanem zapraszamy na nasz  Instagram oraz do śledzenia naszej kentyjskiej wyprawy. W następnym wpisie przeczytacie o jeszcze dwóch smock millach, a jeszcze w kolejnym o angielskim koźlaku.

8 komentarzy do „Smock mill i wizyta w Cranbrook

  1. Urszula

    Dziękuję za takie ciekawe informacje. Nigdy takiego u nas nie widziałam. Trochę podobny jest w Bęsi na Warmii. Zajrzyj sobie, może Ci się spodoba.
    Pozdrawiam serdecznie:)))

    Odpowiedz
    1. MarTaS Autor wpisu

      Tak Uleńko, to jest młyn fartuchowy. Znalazłam informację w internecie, że niestety chyli się ku końcowi, bo nie można skontaktować się z jego właścicielką. Szkoda 🙁 . Dziękuję Ci kochana.

      Odpowiedz
    1. MarTaS Autor wpisu

      Prawda? A kilkadziesiąt lat temu stał w polach 😉 .

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *