Szkockie wiatraki po raz pierwszy-sierpień 2019

przez | 14 września, 2020

Wszystko co dobre szybko się kończy

Wakacje w Szkocji minęły szybko, za szybko. W zasadzie już o nich zdążyłam zapomnieć i gdyby nie to, że chcę w miarę regularnie porządkować moje “wiatrakowe” zdobycze, to pewnie nie odgrzebywałabym już wspomnień. 

Od kilku lat tak planuję moje podróże, aby zawsze podczas wyjazdu, odwiedzić chociaż jeden wiatrak. Do tej pory jednak nie udało mi się żadnego w Szkocji zobaczyć, chociaż bywam w niej przeciętnie co dwa lata. Dlatego w tym roku postanowiłam sobie, że nie ma innej możliwości, któryś ze szkockich wiatraków muszę “zdobyć”.

Byłam silna w swoim postanowieniu i udało mi się zobaczyć aż trzy wiatraki podczas krótkiego, zaledwie 5 dniowego urlopu.  W drodze powrotnej dostałam jeszcze jeden w gratisie, wprawdzie zauważyłam go z daleka, ale jest, zapisuję go do “kolekcji” . 

Mouswald Grange Mill-wiatrak, którego koniec już widać

Pierwszy szkocki wiatrak, który udało mi się zobaczyć, znajduje się w hrabstwie Dumfriesshire. Mouswald Grange Mill położony jest na farmie i niestety nie wydaje mi się, aby jego przyszłość była świetlana.  Jest porośnięty różnoraką roślinnością i zapewne służy jako stodoła. Mouswald Grange Mill został wybudowany w późnych latach XVIII wieku, a pracował do 1925 roku.

Adres:
Mouswald Grange Mill
Mouswald
DG1 4LU

Szybkie zdjęcie i jedziemy dalej, do stolicy hrabstwa, DumfriesMaxwelltown miał to szczęście, że jego ruiny przejęła Dumfries and Maxwelltown Astronomical Society, która przekształciła go w obserwatorium.  Kamienny wiatrak został wybudowany w późnych latach XVII wieku, ale już od lat trzydziestych XVIII wieku, nie pracował i popadał w ruinę. 

Obecnie znajduje się tu, oprócz obserwatorium, regionalne muzeum, w którym zobaczyliśmy np, ubiory z poprzednich epok, skamieliny, rzymską biżuterię, które zostały odnalezione na tym terenie. 

Mnie najbardziej zafascynował srebrny naparstek. Od 10 lat kolekcjonuję namiętnie te małe cudeńka. Nie ukrywam, że taki pochodzący z poprzedniej epoki, byłby bardzo cenny w mojej liczącej prawie 4000 sztuk kolekcji. 

Adres:
The Observatory,
Rotchell Rd,
Dumfries
DG2 7SW

Przenosimy się teraz do hrabstwa Ayrshire, w którym spędziłam swój szkocki urlop.  Niestety wiatraków tam w zasadzie nie ma, więc skoro udało mi się zlokalizować w internecie jeden, to oczywiście musiałam pomęczyć rodzinkę, abyśmy pojechali go zobaczyć.  Niestety pogoda tego dnia była typowo szkocka, w momencie, kiedy podjechaliśmy w okolice Monkton Windmill, akurat uraczyła nas ta kratka z deszczem. Nie miałam zatem możliwości podejść bliżej  do wiatraka. 

Monkton Windmill pochodzi z wczesnych lat XVIII wieku. Na początku XIX wieku wieżę wiatraka przekształcono na gołębnik (był nim do 1954 roku) . Gołębie miały w środku wyścielane budki lęgowe. W latach swojej świetności wiatrak miał dwie kondygnacje i cztery skrzydła. W 1980 roku wieżę pokryto stożkowym dachem z łupków. 

Ostatni szkocki wiatrak, to taki gratis. Kiedy planowałam moją podróż do Szkocji, wiedziałam, że on jest. Sprawdziłam dokładnie mapy i niestety pokazały mi, że nie ma do niego bezpośredniego dostępu, zatem odpuściłam. Jakie było moje zdziwienie, kiedy wracając zobaczyłam z daleka jego zarys. Zupełnie nie spodziewałam się, że nawigacja pokieruje nas drogą, z której będę mogła go dojrzeć. Czy to nie przeznaczenie ?

Ballantrae Windmill prawdopodobnie zbudowano w w 1696 roku, miał cztery skrzydła. Od 1799 roku zaczął popadać w ruinę.  

Szkockie wiatraki były przede wszystkim młynami mącznymi, produkującymi mąkę pszenną i owsianą, ale również jęczmień i posiekaną kukurydzę.  Wielu starym wiatrakom, które nie były już potrzebne, znaleziono inne zastosowanie takie jak stodoły, sklepy, wieże widokowe i gołębniki. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *