Czarne wiatraki w Yorkshire-Anglia 2019

przez | 20 kwietnia, 2020

Wczorajszy ranek przywitał nas słońcem, zatem pakujemy się szybko i jedziemy w stronę Yorkshire. Dystans jaki mamy do pokonania to ponad dwie godziny jazdy samochodem. Moim pierwszym celem jest Skidby Mill. Przy wiatraku znajduje się muzeum, my jednak odpuściliśmy wchodzenie do środka. Niestety podczas naszej podróży miał miejsce wypadek i straciliśmy godzinę stojąc w korku na autostradzie. Czas nie jest z gumy, a my mamy sporo w planach. 

Skidby Mill został wybudowany w 1821 roku, następnie w 1870 roku rozbudowany do 5 pięter. Pracował do 1966 roku, a w 1974 roku po renowacji został przekształcony w muzeum, jednak nadal był czynny. Niestety znalazłam informację, że obecnie już nie mieli pszenicy.

Skidby prezentuje się dostojnie.  Cieszy mnie to, że nie popadł w ruinę jak wielu jego kolegów. W przeciwieństwie do białych wiatraków, które ostatnio odwiedziłam w Lancashire , ten ma ciemną, w zasadzie czarną elewację.

Adres:
Skidby Windmill
Skidby
Cottingham
HU16 5TF

Cztery mile od Skidby, w miejscowości Beverley, znajdują się dwa czarne jak smoła (dosłownie) wiatraki. Podobno było ich w okolicach tej miejscowości  aż pięć, ale do dziś ocalały tylko dwa. Obydwa należą do tutejszego klubu golfowego. Pierwszy z nich to Black Mill, który znany jest również pod nazwą Baitson Mill. Nazwa ta pochodzi od jego budowniczego-Josepha Baitsona.

Wiatrak został wybudowany w 1803 roku i przeznaczony do mielenia kukurydzy. Po zakończeniu swojego komercyjnego żywota, stał się  od 1906 roku siedzibą Beverley and East Riding Golf Club.

Spacerując w pobliżu wiatraka trzeba uważać, aby nie oberwać piłeczką golfową w głowę 😉 .

Drugi, nieco mniejszy czarny wiatrak znajduje się po przeciwnej stronie ulicy i tam właśnie jest siedziba, czyli biura pola golfowego. Został wzniesiony w 1799 roku i nazywany jest Union Mill. Nazwa pod którą jest również kojarzony to Anti Mill .

W zasadzie to nie wiem dlaczego te wiatraki są posmarowane smołą. Jedyna myśl jaka przychodzi do głowy to, że jest to forma zabezpieczenia przed niszczącym działaniem wiatru i deszczu. A Wy co o tym sądzicie?

Adres:
Beverley and East Riding Golf Club
HU17 8RG

Podczas sobotniego wyjazdu udało mi się również dotrzeć do miniaturowej wioski Bondville Model Village , której odwiedzenie bardzo polecam. Nie zajmuje ona jakiejś mega wielkiej przestrzeni, ale można się doskonale bawić podczas jej zwiedzania. Dlaczego o niej tutaj wspominam? Otóż nie zabrakło tu wiatrakowych akcentów:


Adres:
Bondville Model Village
Sewerby Rd
Sewerby
Bridlington
YO15 1ER

Mam cichą nadzieję, że jeszcze w tym roku uda mi się wrócić do Yorkshire, aby zobaczyć chociaż kilka wiatraków z dosyć długaśnej listy. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *